Stavba inkubátoru

Úvod

Gekončíky chovám již několik let. Nejdřív to začalo tím, že jsem se procházel po zverimexech a ´´okukoval´´ co bych si tak domů k radosti mých rodičů pořídil. Volba padla na Gekončíky noční. Koupil jsem si ´´prý´´ skupinku 1.3 z Olomoucké ZOO na Sv. Kopečku. Postupem času se ale ukázalo, že jsem si koupil 4 holky. Tak jsem jim pracně sháněl ženicha (Všude kde se dalo.). Nakonec se to ale podařilo a asi po měsíci jsem již vymýšlel v čem inkubovat vajíčka těchto draků. Pro beznadějném surfování mi nakonec poradil kolega (Díky Lumo), abych zkusil použít klasickou plastickou krabici, která se prodává v každém větším supermarketu nebo hobby potřebách a topného kabele. Já ale použil na míru vyrobený topný panel od pana Kociána z Ostravy. Po ročním používání jsem s ním maximálně spokojen a dosahuji okolo 90% úspěšnosti v líhnutí vajec gekončíků. Ale ted´ už k samotné výrobě inkubátoru. Je velice jednoduchá a rychlá - pokud jste aspoň trošku zruční nebudete mít za 15 minut co na práci.

Seznam materiálu

Inkubátor se skládá celkem ze čtyř základních částí:

foto foto
Plastová krabice - koupil jsem ji v běžném hobby marketu a má rozměry 50x30x30 cm (DxŠxV). Skládá se ze 2 částí. Tu první tvoří samotná přepravka s úchyty a druhou víko. Topný panel - nechal jsem si ho vyrobit na zakázku od pana Kociána z Ostravy a má rozměry 26x46cm (DxŠ) na každé straně jsem si nechal mezeru 2cm, kvůli otevírání.
foto foto
Termostat - použil jsem typ polské výroby RT2-C ( je digitální a dá se na něm nastavit teplota s přesností 0,1 °C.) Dá se sehnat u pana Richarda Valka. "Čokoládky" - dají se sehnat v každém hobby marketu


Dále budeme potřebovat: Oboustrannou lepící pásku, plastovou vaničku s víkem, jemné umělohmotné pletivo(proti hmyzu) a ubrousky nebo papírové kuchyňské utěrky.

Seznam pomůcek

K výrobě jsem potřeboval tyto nástroje: Akumulátorovou vrtačku nebo ostrý nůž, nůžky, šroubovák, kleště štípačky a ocelové vruty do sádrokartonu.

Pracovní postup

Když se to tak vezme, tak vlastní výroba je velice jednoduchá a rychlá. Nejprve si vezmeme víko a do jednoho z rohů uděláme vrtačkou nebo ostrým nožem díru o průměru kabelu přívodu proudu do topného panelu. Po vyvrtání dírky si vezmeme topný panel a v polovině přestříhnem štípačkami elektrický kabel na 2 poloviny. Tu která nám ústí v panelu protáhneme dírou ve víku ve směru ze vnitř ven a spojíme s volnou částí kabelu pomocí čokoládky. Pozor: Musíme dávat pozor, abychom spojili kabely stejné barvy! Po spojení čokoládku zaizolujeme elektrikářskou páskou po celé délce plus cca 2-3 cm na každou stranu, kvůli bezpečnosti.

foto foto
Detail ukončení a protáhnutí kabelu v rohu víka. Detail protáhnutí přívodu el. proudu z druhé strany
foto
Spojení kabelu pomocí čokoládky


. Dalším krokem je připevnění topného panelu k víku. Nejdříve si na panel a víko přilepím oboustrannou lepící pásku - v podélném směru na topný panel a v příčném směru na víko krabice. Následovně je spojím dohromady a zajistím 2-3 vruty do sádrokartonu (pozor aby jste nenavrtali topný kabel v panelu).

foto foto
Přilepení oboustranné pásky k víčku krabice a topnému panelu Již spojený topný panel s víkem


Po spojení topného panelu s víkem krabice je vlastní konstrukce inkubátoru v podstatě hotova. Jediné co je ještě potřeba je k panelu připevnit termostat RT2-C. Přívod do spotřebiče zastrčíme do termostatu, který je zapojen do domovního rozvodu el. proudu. Nastavíme požadovanou teplotu na displeji a čidlo termostatu vložíme do prostoru inkubátoru do úrovně inkubovaných vajec. Konstrukci inkubátoru můžeme ale ještě vylepšit. Krabici z vnější strany a zespod obložíme polystyrenem tloušťky 25 mm a přilepíme silikonovým lepidlem. Touto úpravou zvýšíme tepelně izolační schopnosti inkubátoru. V inkubátoru bude stabilnější teplota, což je lepší pro vývin mláďat. Nemluvě o tom, že se nám bude méně častěji spínat termostat a tím ušetříme i na provozu.

Zajištění vzdušné vlhkost

Vzdušnou vlhkost v inkubátoru zajišťuji dvěma způsoby, prvním způsobem je pokrytí dna inkubátoru kuchyňskými papírovými utěrkami. Následovně je navlhčím vodou což nám zajistí vyšší vzdušnou vlhkost a lehčí odpařování vody. Navíc je tento podklad velice vhodný pro mláďátka, která se nám po vyklubání sem tam vysoukají z inkubační krabičky a skončí na dně inkubátoru. Jako druhý způsob zajištění vzdušné vlhkosti používám onu výše zmiňovanou plastikovou krabičku s víčkem. Ve víku vyřežu ostrým nožem otvor velikosti dna krabičky. Tím mi vznikne z víčka takový rám. Pletivo vložím mezi krabičku a vzniklý rám. Zbylé pletivo odstříhnu. Do takto vzniklé nádoby vliji vodu, která se pozvolna a stále odpařuje. Pletivo je na krabičce připevněno z důvodu bezpečnosti novorozeňat. Hrozí totiž možnost, že by mohla vylézt na krabičku a spadnou do vody, kde by se s nejvyšší pravdě podobností utopila. Nejvíce se mi osvědčilo používat oba způsoby zároveň. Je důležité jednou za čas kontrolovat stav vody v nádržce a vlhkost ubrousků. Pokud je stav nevyhovující je třeba ubrousky opětovně navlhčit či doplnit vodu do nádržky.

foto foto
Dno inkubátoru pokryté vlhkými kuchyňskými ubrousky Plastiková vanička s vodou a jemným pletivem


Inkubace vajíček

Vajíčka ukládám do inkubačních krabiček dvěma způsoby. 1. Každou snůšku zvlášť 2. Do jedné větší krabičky dám vejce z více snůšek. Vajíčka gekončíků inkubuji v substrátu jménem SERAMIS - jde o takové drobné pórovité granulky vypáleného jílu, které velmi dobře přijímají vlhkost a nehrozí přemokření vajíček. Před použitím jej propláchnu vřelou vodu. Tímto jej dezinfikuji. Potom nechám vychladnout na pokojovou teplotu, dám jej do krabiček a do ? výšky doplním vodu. Při ukládání vajec do substrátu je důležité dodržet to, aby bylo vejce tak do výšky ? zapuštěno do substrátu. Tím pádem se vyvarujeme zbytečnému vysušení vajíček.

foto foto
Vejce inkubované způsobem oddělených nůšek Vejce inkubovaná způsobem spojených snůšek
foto foto
Inkubátor plný vajíček gekončíků Malý dráček těsně po vyklubání z vajíčka. Má ještě mokrý ocásek.


Pokud dodržíme všechny výše uvedené podmínky, tak se nám přibližně po 60-70 dnech, při teplotě 27 - 32 ?C a 75 -90 % vlhkosti líhnou malé leopardí dráčata. Výroba i užívání tohoto typu inkubátoru je velice jednoduchá a rychlá. Doporučuji umístit inkubátor na místo v domě kde je stálá teplota. Pro tento účel mi nejvíce vyhovuje sklep nebo jiné klidné místo. Rovněž by inkubátor neměl být vystaven nadměrným otřesům a přímému slunci. Po ročním používání jej mohu každému jen doporučit. Jsem s ním náramně spokojen. Celkově mě inkubátor vyšel přibližně na 1500,- Kč.